Dubanowicz Wanda

Wanda Dubanowicz (*26. I. 1928  Warszawa -†22. X. 2006 Gdańsk) kompozytorka , dyrygentka, teoretyk muzyki i pedagog. Tuż po II wojnie rozpoczęła edukację muzyczną w Gdańskim Instytucie Muzycznym. Gry na fortepianie uczyła się u prof. Władysława Walentynowicza. Oprócz tego brała lekcje gry na waltorni. Edukowała się również w dziedzinie dyrygentury u  prof. Bohdana Wodiczki i Felicjana Rybickiego a także kompozycji u Konrada  Pałubickiego. Do jej mistrzów, u których kształtowała swoje umiejętności zaliczali się również Stefan Bolesław Poradowski oraz Tadeusz Szeligowski. Fascynowała się postacią dyrygencką Waleriana Bierdiajewa, u którego uczyła się dyrygentury.

Dubanowicz była bardzo aktywnym pedagogiem. Prowadziła orkiestry, chóry, zespoły kameralne w szkołach muzycznych. Wykształciła grono pedagogów, dyrygentów i kompozytorów. Była dyrektorem muzycznym Sceny Muzycznej Teatru Wybrzeże, Teatru Lalki i Aktora „ Miniatura „ w Gdańsku. Współpracowała z licznymi teatrami na terenie całej Polski.

Dorobek Wandy Dubanowicz obejmuje około 100 utworów w tym widowiska dla dzieci,  muzykę do sztuk teatralnych, utwory kameralne, utwory wokalne. Za swoja bogatą działalność otrzymała szereg prestiżowych nagród w tym Zasłużonego Działacza Kultury, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nagrody Ministra Oświaty. Jej utwory (widowiska i przedstawienia) były wielokrotnie nagradzane. Była członkinią ZAKRu i ZaiKS.

Informacje o kompozytorce pod linkiem, Natomiast nuty i inne materiały dostępne na portalu nukat.edu.pl.

Utwory z udziałem skrzypiec:

  • Quasi sonata na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (1963)
  • Temat z wariacjami na skrzypce solo (1968)
  • Smutny Antonio – miniatura na skrzypce i fortepian (1968)
  • Etiuda na skrzypce, wiolonczelę i fortepian (1998)