Baczyńska- Kissas Dagny

Dagny Baczyńska- Kissas. pianistka, kompozytorka, tancerka, pedagog, koncertująca jako solistka i kameralistka w kraju i za granicą, laureatka wielu nagród pianistycznych i kompozytorskich oraz nagród za solowe płyty. Z bogatym życiorysem artystycznym artystki można zapoznać się  na stronie  wikipedii (link)

Jako kompozytorka, zajmuje  się w szczególności muzyką fortepianową. Jej utwory to m.in.: „Noc” na orkiestrę, „Tortury” na chór, miniatury na skrzypce i fortepian, na organy i na inne instrumenty oraz liczne cykle utworów na fortepian, inspirowanych tematyką filozoficzną, historyczną i religijną, prezentowane w Polsce i za granicą m.in. w Grecji i na Białorusi. Jej najważniejsze dzieła na fortepian to: „Misteria Antiqua Polonia„, cykle: „Wizje„, „Gwiezdna suita„, Preludia-Poematy, Preludia-Etiudy, Preludia-Obrazy, Preludia-Impresje, „Modlitwy”, Fantazje na fortepian: m.in. „Husaria”, „Dies Irae”, Fantazja na temat Hymnu Bogurodzica, „Chrystus Zbawiciel”, „Ecce Homo”, Polonezy – cykl „Pro Patria„,  cykle Nokturnów, Impresje, Bukoliki, Suity.
Część powyższych utworów znajduje się na nagrodzonych płytach artystki oraz w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie.

Artystka jest laureatką głównych nagród kompozytorskich: Gold Prize na międzynarodowym konkursie Classical Music Visionary Award 2024, 1-wszego miejsca na międzynarodowym festiwalu „Lugoj Melos Fest” Rumunia 2023, 1-wszego miejsca w „Cambridge Music Competition” 2023, 2-go miejsca w International Vivaldi Music Competition 2023