Rożynek Teoniki

Teoniki Rożynek (*1991 Kraków-) polska kompozytorka. Laureatka Paszportu Polityki oraz nagrody za muzykę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tworzy zarówno samodzielnie, jak i w ramach twórczości kolektywnej,  w spektaklach oraz filmach. Szczególny nacisk kładzie na elektroniczny sound design. Bawi się usterkami i percepcją słuchaczy.

 

Tak mówi w wywiadzie dla magazynu Glissando: „Błąd jest moją przedziwną muzyczną obsesją. Znacznie większą wartość stanowi dla mnie nagranie fletu, w którym ktoś się pomylił albo słyszy się chrząknięcia w tle niż studyjne nagranie, na którym flet brzmi idealnie. Błąd potrafi stworzyć dodatkową warstwę, która jest dla mnie znacznie bardziej interesująca. Naturalne niedostatki, uchwycona chwila – to wydaje mi się szalenie fascynujące! Z tego można rzeźbić część makro, błąd może zupełnie zmienić przebieg utworu. Realny błąd na poziomie mikro może wpłynąć na całą konstrukcję.””

Informacje o artystce na oficjalnej stronie oraz culture.pl

Utwory z udziałem skrzypiec:

  • ściana na amplifikowane skrzypce i wiolonczelę oraz warstwę elektroniczną (2015)
  • kwartet smyczkowy na preparowany i amplifikowany kwartet smyczkowy (2016)
  • multiple 1 na amplifikowane klarnet kontrabasowy, perkusję, fortepian i skrzypce (2017)
  • minimal surfaces 1.0 na amplifikowane skrzypce i wiolonczelę oraz zespół kameralny (2017)
  • taśmociąg na klarnet basowy, fortepian, sampler, skrzypce i wiolonczelę (2018)
  • bulb na klarnet kontrabasowy, zestaw perkusyjny, fortepian i skrzypce amplifikowane, warstwę audiowizualną i instalację świetlną, stworzoną we współpracy z Martyną Chojnacką