Pomianowska Maria

Maria Pomianowska (*26.VI. 1961 Warszawa-) polska multiinstrumentalistka, wokalistka i kompozytorka. Posiada tytyuł profesora doktora habilitowanego sztuki. Wykłada w Akademii Muzycznej w Krakowie. Prowadzi studia m.in. nad technikami gry na instrumentach muzycznych Azji, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii oraz na Bliski Wschód, Gra na wiolonczeli, suce biłgorajskiej, fideli płockiej, sarangi i wielu innych instrumentach. Tworzyła utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami: Yo Yo Ma Boris Grebenshchikov, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubalcabą, Branfordem Marsalisem, Kayhanem Kalhorem Hooseinem Alizadeh.oraz z wielu innymi.
6 lipca 2011, podczas uroczystości w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odebrała Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” za całokształt działalności artystycznej, w szczególności dotyczącej rekonstrukcji dawnych polskich instrumentów i utworów. Za wybitny wkład artystyczny w rozwój wspólnoty lokalnej i promocję Mazowsza w Polsce i na świecie dnia 27 listopada 2011 otrzymała Nagrodę Marszałka Województwa Mazowieckiego , a 28 listopada z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Srebrny Krzyż Zasługi. W 2016 została wyróżniona Nagrodą Kulturalną Województwa Lubelskiego. Jest również laureatką następujących prestiżowych nagród: Nagroda Norwida w dziedzinie muzyki (2018) Srebrny Medal Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Gloria Artis”– (2019). Nagroda im. Witolda Hulewicza ( 2019)
W grudniu 2014 wraz z prof. Ewą Dahlig wydała publikację pt „Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja”. ( link do pobrania książki w wersji pdf http://biblioteka.teatrnn.pl/dlibra/Content/52933/Teka_Lubelska_4_DRUK_2.pdf)
W 2020 opublikowała pierwszy w historii podręcznik gry na suce biłgorajskiej i fideli płockiej (dostępny tutaj)
Maria Pomianowska stworzyła praktykę wykonawczą, sposób strojenia i repertuar na dwa zrekonstruowane wraz z Andrzejem Kuczkowskim i prof.Ewą Dahlig staropolskie instrumenty smyczkowe ( suka biłgorajska i fidel płocka)
Komponuje muzykę do sztuk teatralnych, a także do filmów.
Jest animatorem życia kultutralnego w Polsce jako dyrektor m.in Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.
O szczegółowym życiorysie i dokonaniach artystki można przeczytać również na jej oficjalnej stronie oraz na culture.pl a także na stronie.
Link do nagrań na kanale you tube.
Wywiady z artystką dla polskiego radia (tutaj)
Dyskografia Marii Pomianowskiej.