Mołodyńska- Wheeler Marta

Marta Mołodyńska- Wheeler,  pianistka, kameralistka, kompozytorka i synestetyczka, która z wyróżnieniem ukończyła Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie fortepianu doc. Marka Koziaka oraz Akademię Muzyczną w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w klasie Kompozycji i Aranżacji pod kierunkiem prof. Andrzeja Zubka. Ponadto absolwentka studiów na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem dr hab. Katarzyny Oleś-Blacha. Ukończyła również z wyróżnieniem studia na wydziale Filologii Angielskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Teacher Training College w Krakowie. W roku 2017 otrzymała stopień doktora sztuki w dziedzinie sztuk muzycznych, dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka, a praca doktorska dotyczyła wpływu synestezji na interpretację utworów muzycznych i została uhonorowana wyróżnieniem. Ponadto, w tym samym roku uzyskała stopień nauczyciela dyplomowanego (w specjalności fortepian). W latach 2020 i 2022 otrzymała Stypendia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jest autorem licznych kompozycji na fortepian solo, na 4 i 6 rąk, utworów rozrywkowych na big band oraz orkiestrę smyczkową. Jako pianistka uczestniczy w wielu festiwalach muzycznych na terenie całego kraju i za granicą. Obecnie jest wykładowcą w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz nauczycielem gry na fortepianie i improwizacji fortepianowej w Szkole Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie .Współpracuje też z Operą Krakowską i kilkoma zespołami muzyki kameralnej, jak również z Vadimem Brodskim. Co więcej, współtworzy kilka zespołów rozrywkowych grających zarówno muzykę autorską, jak i covery, w których nie tylko gra, ale również zajmuje się aranżacją. Prowadzi również kursy improwizacji fortepianowej dla uczniów i nauczycieli.

Występowała między innymi z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Krakowie, Orkiestrą Opery Krakowskiej oraz Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. Dokonała też wielu nagrań, m.in. z Orkiestrą Polskiego Radia w Warszawie, utworów na 4 ręce (Na cztery dziecięce ręce, PWM, Kraków 2018) oraz swoich własnych: Pandemony, Improwizje, Mołodyjki, Poligrajki, Nuciaki, Lili Laj – kolędy na 4 ręce), Jesteś znowu – pieśni do słów Juliana Tuwima oraz Zapomniane pocałunki – pieśni do słów Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Co więcej, jest regularnie zapraszana do wielu nagrań płytowych zarówno przez muzyków klasycznych, jak i rozrywkowych. W lipcu 2022 roku w Londynie miała miejsce międzynarodowa prapremiera jej Walca na 4 ręce, a w listopadzie 2022 w Tallinnie międzynarodowa prapremiera utworu Softisono na 6 rąk.

Opublikowała swoje utwory na 4 ręce – Kalejdoskop (SMPK, 2019), Pandemony (PWM, 2020), Poligrajki (PWM, 2022), Lili laj – kolędy na 4 ręce (PWM, 2022), zbiór utworów na fortepian solo Mołodyjki (PWM, 2023), Improwizje (PWM, 2023) cykl miniatur fortepianowych na cztery ręce z elementami improwizacji, Nuciaki na fortepian solo (PWM, 2024), jak również artykuły: Podstawy improwizacji w kształceniu artystycznym („Konteksty kultury, konteksty edukacji, SPMK 2017) oraz Synestezja – implikacje praktyczne w pracy muzyka i anglisty („Synestezja a sztuka”, Aureus 2016).

W sferze języka angielskiego, przez wiele lat była wykładowcą na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz prowadziła kursy językowe dla dzieci i dorosłych.