Dołgow-Ciring Irena

Irena Dołgow-Ciring (*20. XII. 1914 Tomsk – †1987 Szczecin) urodzona w Rosji skrzypaczka, pedagog i kompozytorka. Na początku lat 30 ubiegłego wieku, uzyskała dyplom Konserwatorium w Leningradzie w klasie skrzypiec.  W 1938 roku jej ojciec i brat padli ofiarami reżimu stalinowskiego, co zaważyło na reszcie jej życia. W czasie II wojny światowej koncertowała z ramienia Wszechzwiązkowego Biura Koncertowego ZSRR w Archangielsku, Charkowie, Moskwie, Rostowie , Czelabińsku i innych miastach.

W 1946 roku wraz z mężem wyjechała do Polski, do Szczecina, zrzekając się radzieckiego obywatelstwa i przyjmując polskie. W Szczecinie współpracowała z rozgłośnią Polskiego Radia. Przez kilka lat związana była z agencją koncertową ARTOS koncertując w regionie Szczecina. Była również koncertmistrzem  Państwowej Filharmonii Szczecińskiej. W późniejszym okresie życia prowadziła pracę jako pedagog w szczecińskiej szkole muzycznej.

Kompozycje Dołgow-Ciring to głównie utwory skrzypcowe, smyczkowe, fortepianowe oraz pieśni. Była wykonawczynią swoich dzieł instrumentalnych. Za swą działalność otrzymała Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki.

Więcej informacji na stronie wikipedii oraz sztetl.org.pl.