Adamowska- Szumowska Antonina

 

Antonina z Szumowskich Adamowska (* 22. II. 1868 Lublin – † 16. VIII. 1938 Nowy Jersay) – polska pianistka, kompozytorka i pedagog.

Urodzona w Lublinie ukończyła studia muzyczne w klasie fortepianu Rudolfa Strobla i Aleksandra Michałowskiego. W 1890 roku przeniosła się do Paryża. Tam przez kilka lat pracowała pod kierunkiem Ignacego Jana Paderewskiego. W tym czasie debiutowała jako pianistka m.in. w Paryżu i w Londynie. Jej koncerty solowe otrzymywały bardzo pochlebne recenzje. W 1895 odbyła pierwszą podróż do Nowego Yorku wraz z poślubionym mężem – wiolonczelistą Józefem Adamowskim i jego bratem skrzypkiem – Tymoteuszem. Tam razem stworzyli Trio Adamowskich z którym koncertowali w Ameryce. Była profesorem New England Conservatory of Music.

Podczas I wojny światowej Adamowska działała społecznie, a za swoją działalność otrzymała odznaczenia – Oficerski Krzyż Polonii Restituta. Zorganizowała Komitet Przyjaciół Polski, zajmujący się pomocą emigrantom. Razem z córką Heleną organizowała charytatywne przedstawienia teatralne. Prowadziła też sklep z dziełami polskich artystów w Bostonie. W 1932 zorganizowany został w Warszawie  z inicjatywy Narodowej Organizacji Kobiet koncert ku jej  czci, na którym wystąpiła z recitalem.

W jej dorobku kompozytorskim znajdują się głównie utwory fortepianowe, z których kilka zachowało się w zbiorach Biblioteki Narodowej w Warszawie. (tutaj)

Informacje o artystce dostępne również na stronie wikipedii