Szmytka Jagoda

Jagoda Szmytka (* 15. I. 1982 Legnica-)  współczesna  wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, kolaży, twórca oryginalnych  projektów multimedialnych.   Jest  założycielką  i dyrektorem artystycznym platformy kulturalnej „Play”. Obecnie mieszka i pracuje w Karlsruhe. W 2016 otrzymała German Music Authors’ Prize. Utwory Szmytki są wykonywane  na festiwalach  i wydarzeniach muzycznych na całym świecie.

A tak opowiada o swojej twórczości sama artystka we fragmencie  wywiadu z Marie Librichon

„Dla mnie muzyka to nie tylko dźwięk. Musi kierować się ona nie tylko do ucha, ale także do oczu i myśli (…) Trasmedialne projekty, w których się wyspecjalizowałam, charakteryzują się łączeniem wielu mediów i podejść. Na przykład Grę o tron też można odbierać jako serial, ale także grę wideo czy produkty pochodne. To przede wszystkim sposób, aby przyciągnąć ludzi, pozwalając im na większą swobodę odbioru przez pomnożenie punktów dostępu. Gdy istnieje silny związek między wieloma elementami, widzowie wnosząc własne doświadczenia, dodają kolejne znaczenia. Dlatego staram się integrować wszystkie nowe formaty, które przemawiają do ludzi i otwierają kolejne drzwi. Weźmy program telewizyjny: jeśli odbiorcy widzą na scenie coś do niego podobnego, ale jednak subtelnie się różniącego, są wciągnięci, choć nie wiedzą jak reagować. To lekkie przesunięcie od ma prowokacyjny efekt i skłania do myślenia. (…) Moim ważnym punktem odniesienia jest Joseph Beuys, dla którego każdy był artystą. Naszym zadaniem jest otworzenie przestrzeni twórczej dla wszystkich albo towarzyszenie w twórczej nauce: manipulowania dźwiękiem, gry na instrumencie. Żyjemy w epoce dostępu, gdzie w internecie każdy może dowiedzieć się wszystkiego łatwo i za darmo. Na smartfonach dostępnych jest wiele świetnych aplikacji do komponowania muzyki, generowania i zapisywania dźwięku. (…) Marzenie Derridy spełniło się: żyjemy w świecie zwielokrotnionej percepcji przepływającej licznymi kanałami”

Wiadomości o artystce na jej oficjalnej stronie , oraz  na  polmic.pl.

Płyta „Bloody Cherries” z utworami kompozytorki do nabycia pod linkiem.

Audycje o artystce pod linkiem (2013)oraz tutaj (2016)

Utwory kameralne ze skrzypcami:

  • Lights na kwartet smyczkowy (2005)
  • Trance na kwartet smyczkowy (2005)
  • Waves na kwartet smyczkowy (2005)
  • Aaiairaia na dwoje skrzypiec (2006)
  • KOERPEWELTEN, study of fragmenten one (2008) nagranie
  • W świetle zielonego słońca na klarnet basowy/klarnet, skrzypce, fortepian, perkusję, śpiew tradycyjny i elektronikę (2011)
  • H / A / U / T, balet na flet, gitarę elektryczną, fortepian/sampler, skrzypce, altówkę i wiolonczelę (2016)
  • means of transport na amplifikowany kwartet smyczkowy (2018)