Vu Ania

 Ania Vu, polska kompozytorka i pianistka pochodzenia wietnamskiego Ania Vu (z domu Vũ Đặng Minh Anh) pisze muzykę eksplorującą wzajemne oddziaływanie właściwości dźwiękowych słów i ich znaczeń, energii muzycznej związanej z formą i zróżnicowanym pojmowaniem czasu. Lubi także tworzyć własne teksty, które służą jej jako dźwiękowe, formalne i ekspresyjne odniesienie w procesie pisania muzyki.

Jej niedawna premiera utworu „mała czułość” na Festiwalu Muzyki Współczesnej w Tanglewood została opisana przez Boston Globe jako przykład „pomysłowego pisarstwa wokalnego, które obejmuje zarówno perkusyjne szepty, jak i lśniące, czyste linie głosu, które […] elegancko się łączą do wrzącego kotła sznurków.”  Ania otrzymała uznanie i stypendia od ASCAP, American Opera Project, Copland House, Tanglewood, Boston New Music Initiative i I-Park Foundation, a także miała zaszczyt współpracować z muzykami New Fromm, Grossman Ensemble, DanceWorks Chicago, Mannes American Composers Ensemble (MACE), kwartety smyczkowe Daedalus i Mivos, Sō Percussion, TAK Ensemble i International Contemporary Emsemble.
Ania była pracownikiem naukowym  w latach 2022–2023 w Center for Contemporary Composition na Uniwersytecie w Chicago oraz stypendystką kompozytorską w stowarzyszeniu Composers & the Voice w latach 2021–23. Była wykładowcą kompozycji na Uniwersytecie Teksasu w Austin, a obecnie jest wykładowcą na Uniwersytecie w Chicago. Ania uzyskała stopień doktora. z University of Pennsylvania i jej B.M. kompozycji i teorii w Eastman School of Music.

Razem z pianistką Eunmi Ko założyły inicjatywę The Music She Writes – cykl czterech wirtualnych koncertów, podczas których zaprezentowano 25 dzieł azjatyckich kompozytorek. Celem tego projektu jest podkreślenie różnorodności i znaczenia muzyki w bardzo dużej, choć niedostatecznie reprezentowanej społeczności.

oficjalna angielska strona artystki ( tutaj)

wykaz kompozycji ze skrzypcami

  •  Kwartet smyczkowy  nr. 1 (2016)
  • Five in one na flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i fortepian (2018)
  • Tik- Tak na sopran, flet, klarnet, skrzypce i perkusję (2019)
  • Kwartet smyczkowy  nr. 2 (2019)
  • I yearn therefore I am na Kwartet smyczkowy (2019)
  • Dance Variations on a Theme by J. S. Bach na skrzypce i wiolonczelę (2020)
  • Strange Birds na sopran, flet, klarnet, skrzypce, wiolonczelę , perkusję i fortepian (2022)