Krzyżanowska Halina

Halina Krzyżanowska   ( Maria, Ludwika, Helena) (*4.8.1867 Courbevoie pod Paryżem – †18.1.1937 Rennes).

Polska pianistka i kompozytorka urodzona i działająca we Francji. Studiowała  w konserwatorium paryskim fortepian u Antoine Francois  Marmontela, zaś kompozycję u Ernesta Guirauda. Po ukończeniu studiów  z nagrodą w 1880  koncertowała jako pianistka. W 1889 objęła klasę wyższego kursu fortepianu w konserwatorium w Rennes, gdzie działała do końca życia.

Skomponowała ponad 60 utworów. Pierwsze z nich (pieśni solowe) ukazały się w Paryżu i Londynie w latach 1887-1888. Najliczniejszą grupę stanowią kompozycje fortepianowe (w tym 2 Sonaty). Jest też autorką opery Marguerite do libretta Hipolita Świejkowskiego, nieopublikowanej Symfonii i Fantazji na fortepian i orkiestrę oraz kilku kompozycji kameralnych, opublikowanych głównie przez wydawnictwa francuskie w tym 2 Sonaty skrzypcowe (op. 28 i 43), Sonatę wiolonczelową (op. 47), Kwartet smyczkowy A-dur (op. 44). Należy wspomnieć także kilka kompozycji wokalno-instrumentalnych w tym o tematyce religijnej (m.in. oratorium Sancta Radegunga oraz pieśni na głos i organy: Ave Maria, O salutaris, Panis Angelicu), a także drobne utwory instrumentalne z towarzyszeniem fortepianu.

Więcej informacji o artystce na stronie wikipedii.

Utwory kameralne ze skrzypcami

   • I Sonata na skrzypce  e -moll op28(1912) (nuty) (link do nagrania : Andrzej Gębski- skrzypce , Grzegorz Skrobiński- fortepian)
   • II Sonata a-moll op 43 (1925)
   • Kołysanka  na skrzypce i fortepian
   • Elegia op 40 na skrzypce z fortepianem (nuty)
   • Mazur opus 46 – na skrzypce z fortepianem (partytura, autorskie opracowanie partii skrzypiec)
   • Medytacja op 42 – na skrzypce z fortepianem (nuty)
   • Kwartet smyczkowy  A- dur op 44 (1925) (nuty)

Materiały nutowe dostępne również  pod linkiem,oraz na stronie Biblioteki Narodowej (tutaj)

 

Płyta Halina Krzyżanowska- ” Chaamber Music”